Հաջորդ թարմացումը՝ անց՝: 30 seconds
5 Դիմանկար. Դաշնամուրային համերգ՝ նվիրված Կանանց միջազգային օրվան
Կլարա Շումանի, Ֆանի Մենդելսոնի, Սոֆյա Գուբայդուլինայի, Նաստասյա Խրուշչովայի և Ալիսա Դուխովլինովայի երաժշտությունը պարբերաբար հնչում է աշխարհի տարբեր համերգասրահներում: Այնուամենայնիվ, նրանց ստեղծագործությունները երբևէ չեն հանդիպել մեկ միասնական ծրագրում:
«5 Դիմանկար»-ը փորձ է լսելու նրանց միասին և հետևելու դաշնամուրային լեզվի զարգացմանը շուրջ երկու դարերի ընթացքում: 19-րդ դարի ռոմանտիկ կանտիլենայից մինչև ժամանակակից աշխատանք ձայնի և մեջբերումների հետ: Անհատական զգացմունքից մինչև երաժշտության՝ որպես մշակութային հիշողության տարածքի գիտակցում: Արտահայտիչ հնչերանգից մինչև երաժշտություն, որն ուսումնասիրում է հնչյունի բուն էությունը՝ դրա մարումը, տևողությունը, փխրունությունն ու ընկալման համատեքստը:
Ծրագրի հեղինակն ու կատարողն է միջազգային մրցույթների դափնեկիր, դաշնակահար Գերման Մարխասինը: Գերմանի համերգներն աչքի են ընկնում ոչ միայն վիրտուոզ կատարմամբ, այլև մտածված դրամատուրգիայով, որը յուրաքանչյուր երեկո վերածում է ամբողջական երաժշտական պատմության, որտեղ երաժշտությունը բացահայտվում է առանձնահատուկ վառ և հուզական ձևով: